Шесто място за Александра Жекова в Пьонгчанг

16 Февруари 2018, 16:50     0

Най-добрата ни сноубордистка Александра Жекова стигна по блестящ начин до финала в дисциплината сноубордкрос на олимпиадата в Пьонгчанг, но не успя да се пребори за медал, след като завърши шеста. На предишната Олимпиада в Сочи българката беше пета. Шестото място на Жекова в Пьонгчанг е най-доброто класиране за български спортист до момента след 14-ата позиция на ски скачача Владимир Зографски на нормална шанца. Титлата в Пьонгчанг грабна италианката Микаела Мойоли, следвана от 16-годишната Джулия Перейра де Соуса от Франция и олимпийската шампионка от Сочи Ева Самкова от Чехия. Шведката Фрида Хансдотер спечели олимпийската титла в женския слалом след като даде най-добро време от двата манша - 1:38.63 минути. Втора остана швейцарката Венди Холденер, която водеше след първия манш, но даде пето време във втория и в крайна сметка изостана с +0.05 секунди от победителката. Трета завърши австрийката Катарина Галхюбер с изоставане от +0.32 секунди. Българката Мария Киркова се нареди на 35-о място с време от 1:49.01 минути с изоставане от +10.38 секунди. Швейцарската звезда в ски бягането Дарио Колоня спечели златния медал в дисциплината 15 килиметра свободен стил като спря хронометрите на 33:43.9 минути.  Второто място остана за норвежеца Симен Хелстад Крюгер, който изостана от победителя на 18,3 секунди, а третата позиция е на Денис Спицов от Олимпийски спортисти от Русия. В надпреварата участваха и двама българи - Веселин Цинзов и Йордан Чучуганов. Цинзов зае 36-о място с време от 36:17.3 минути с изоставане от 2:33.4 минути от Колоня, а Чучуганов финишира с време от 40:39.6 минути и изоставане от 6:55.7 минути от победителя, което му отреди място след първите деветдесет.